Code | WA-UW-S1-FLKU |
---|---|
Organizational unit | [WA-UW] University Warsaw |
Field of studies | Foreign Language and Cultural Studies |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 5 |
Duration | 4 years |
Recruitment committee address | marcingrad@uw.edu.pl 0048225526077 |
WWW address | http://sfk.uw.edu.pl/ |
Required document |
Zasady kwalifikacji
Podstawa kwalifikacji:
Egzamin ustny stacjonarny
Języki prowadzenia kwalifikacji:
Angielski, Inny, zawarty w opisie pola 'Zakres egzaminu'
Zakres egzaminu:
Języki prowadzenia kwalifikacji:
- angielski
- niemiecki
- hiszpański
- włoski
- francuski
- portugalski (tylko w przypadku rekrutacji na IV rok).
Podczas rekrutacji na I i II rok egzamin będzie zdawany w dwóch językach z powyższej listy wybranych przez kandydata (z wyjątkiem portugalskiego).
W aplikacji na IV rok egzamin będzie zdawany w 3 językach z powyższej listy, przy czym angielski jest obowiązkowy.
Studenci aplikujący na pierwszy lub drugi rok mają do wyboru następujące połączenia języków:
angielsko-niemieckie, angielsko-francuskie, angielsko-włoskie, angielsko-hiszpańskie (hiszpański B1 lub B2), niemiecko-włoskie, niemiecko-hiszpańskie, francusko-włoskie, francusko-hiszpańskie, hiszpańsko-włoskie.
Studenci aplikujący na czwarty rok mają obowiązkową ścieżkę angielską (do poziomu C1) + ścieżkę francuską, hiszpańską lub niemiecką (do poziomu C1) + ścieżkę hiszpańską, portugalską lub włoską (do poziomu B2). Nie można dwukrotnie wziąć ścieżki hiszpańskiej.
I ROK
Dla osób starających się o kontynuowanie studiów na pierwszym roku obowiązuje egzamin ustny. Jego pierwszy komponent dotyczy wstępu do językoznawstwa. Zakres egzaminu to podstawowe pojęcia językoznawcze, budowa i typologia języków, zagadnienia semiotyczne, kognitywne i pragmatyczne. Z tej dyscypliny kandydaci losują po 2 pytania z listy 8 pytań wcześniej podanych. Dodatkowo kandydaci otrzymują 6 pytań z wiedzy o literaturze lub kulturze z dwóch wybranych obszarów językowych (po trzy pytania na obszar).
Tematyka dotyczy:
1) Historii literatury brytyjskiej: od czasów anglosaskich do epoki romantyzmu
2) Historii literatury francuskiej: średniowiecze i XVI wiek
3) Historii literatury hiszpańskiej: od średniowiecza do końca XIX wieku
4) Historii literatury niemieckiej: od średniowiecza do epoki Vormärz
5) Realioznawstwa włoskiego obszaru językowego.
Z każdego z powyższych pięciu przedmiotów będzie zestaw 8 pytań (zostaną podane wcześniej).
Łącznie kandydaci będą musieli odpowiedzieć na 8 pytań (2 z dyscypliny językoznawstwo oraz 6 z literatury/kultury).
W aplikacji na I rok w trybie kontynuacji wynik egzaminu ustnego to 40 punktów. Każde z 8 pytań waży 5 punktów. Oceniana jest nie tylko zawartość merytoryczna, ale i poprawność językowa wypowiedzi.
UWAGA: jeśli kandydat uczył się hiszpańskiego lub włoskiego od podstaw, może w czasie egzaminu wspomagać się językiem polskim lub angielskim. Jednakże Komisja może zadać dodatkowe pytanie z zakresu podstaw leksykalno-gramatycznych wymienionych wyżej języków.
Do podjęcia studiów w trybie kontynuacji na I roku jest konieczna znajomość języków obcych na poziomie:
- B2 w przypadku angielskiego, francuskiego, niemieckiego
- A2 w przypadku hiszpańskiego i włoskiego.
II ROK
Dla osób starających się o podjęcie studiów w trybie kontynuacji na drugim roku obowiązuje egzamin z zakresu wstępów do dyscyplin:
1) Językoznawstwo (podstawowe pojęcia językoznawcze, budowa i typologia języków, zagadnienia semiotyczne, kognitywne i pragmatyczne);
2) Literaturoznawstwo (definicje literatury, rodzaje i gatunki literackie, cechy języka literackiego, intertekstualność, zagadnienia poetyki dotyczące liryki, prozy i dramatu);
3) Kulturoznawstwo (teorie kulturoznawcze, metodologie, oraz narzędzia badawcze stosowane w studiach kulturowych, procesy i zjawiska kultury).
Dodatkowo kandydaci otrzymują 2 pytania z wiedzy o literaturze z dwóch wybranych obszarów językowych - po jednym pytaniu na obszar.
Tematyka dotyczy:
1) Historii literatury brytyjskiej
2) Historii literatury włoskiej: średniowiecze i humanizm
3) Historii literatury francuskiej: średniowiecze i XVI wiek
4) Historii literatury hiszpańskiej: od średniowiecza do końca XIX wieku
5) Historii literatury niemieckiej: od średniowiecza do epoki Vormärz.
Z każdej z trzech dyscyplin (językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo) dostępny będzie zestaw 8 pytań; z każdej dyscypliny kandydat losuje po dwa pytania.
Z każdego przedmiotu wiedzy o literaturze dostępny będzie zestaw 8 pytań, z czego kandydat losuje po jednym pytaniu na obszar językowy. Łącznie kandydaci będą musieli odpowiedzieć na 8 pytań (6 z dyscyplin, 2 z literatury). Lista pytań zostanie odpowiednio wcześniej podana.
W aplikacji na drugi rok maksymalny wynik egzaminu ustnego to 40 punktów. Każde z 8 pytań waży 5 punktów. Oceniana jest nie tylko zawartość merytoryczna, ale i poprawność językowa wypowiedzi.
UWAGA: do podjęcia studiów w trybie kontynuacji na II roku jest konieczna znajomość języków obcych na poziomie:
- B2+ w przypadku angielskiego, francuskiego, niemieckiego
- B1 w przypadku włoskiego B2+ lub B1 w przypadku hiszpańskiego.
IV ROK
Dla osób starających się o kontynuowanie studiów na czwartym roku obowiązuje egzamin obejmujący ogólną wiedzę o literaturze i kulturze wybranych obszarów językowych + zagadnienia związane ze szkołami krytycznymi, filozofią, fonetyką angielską i historią języka angielskiego. Zostanie podana lista tematów do przygotowania, z której kandydat w trakcie egzaminu wylosuje osiem pytań.
Kandydaci na czwarty rok muszą mieć kompetencje C1 z angielskiego i z jednego z 3 języków: francuski, hiszpański lub niemiecki, oraz B2 z jednego z 3 języków: hiszpański, portugalski lub włoski (hiszpański nie może się powtarzać). Wedle tych kompetencji kompiluje się ścieżkę z dwoma językami C1, z czego angielski jest obowiązkowy, oraz z jednym językiem B2.
UWAGA: jedno z pytań dotyczące literatury i kultury trzeciego języka będzie zadane właśnie w tym języku (hiszpański, portugalski lub włoski).
W aplikacji na czwarty rok maksymalny wynik egzaminu ustnego to 40 punktów. Każde z 8 pytań waży 5 punktów. Oceniana jest nie tylko zawartość merytoryczna, ale i poprawność językowa wypowiedzi.
Terminy
Egzamin ustny stacjonarny(w rekrutacji na wszystkie lata): Egzamin odbędzie się w dniach 6 i/lub 7 czerwca 2022 r.
Termin ogłoszenia wyników: 10 czerwca 2022 r.
Terminy składania dokumentów:
I termin: 13-15 czerwca 2022 r.
w przypadku niewypełnienia limitu miejsc: II termin: 20-21 czerwca 2022 r.
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydat z Ukrainy jest zwolniony z obowiązku złożenia legalizacji, apostille oraz tłumaczenia przysięgłego świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych sporządzonych w języku obcym. Kandydat z Ukrainy składa tłumaczenie zwykłe tych dokumentów.
Limit miejsc dostępny w danej turze: 5