Code | PO-PUT-N2Bud1 |
---|---|
Organizational unit | [PO-PUT] Poznan University of Technology |
Field of studies | Construction |
Form of studies | Part-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | study@put.poznan.pl |
WWW address | https://rekrutacja.put.poznan.pl |
Ask a question |
Rekrutacja na studia w Politechnice Poznańskiej jest prowadzona przez system rekrutacyjny dostępny pod adresem https://rekrutacja.put.poznan.pl
Jeśli masz w sobie pasję i chęć kreowania oraz tworzenia praktycznego wcielania w życie nowoczesnych rozwiązań inżynierskich, to kierunek BUDOWNICTWO jest właśnie dla Ciebie!
W czasie studiów studenci zapoznają się z praktycznymi aspektami budownictwa i ich podstawami teoretycznymi. Wiedzę teoretyczną poznawaną na wykładach studenci wykorzystują do realizacji ćwiczeń audytoryjnych, projektowych i laboratoryjnych. Poza wykładami i ćwiczeniami, w okresach letnich, studenci odbywają praktyki: geodezyjną, geotechniczną i przeddyplomową.
W ramach nowoczesnego programu studiów kursy geotechniki, konstrukcji stalowych, betonowych i drewnianych oraz budownictwa drogowego i mostowego poprzedzone są zajęciami z podstaw wytrzymałości materiałów, mechaniki budowli i mechaniki gruntów a także metod komputerowych. Na ostatnim semestrze studiów oferowane są zajęcia obieralne w celu dostosowania programu do indywidualnych zainteresowań studentów. W programie zawarte są także języki obce i obieralne przedmioty humanistyczne. Studenci studiów stacjonarnych mogą ubiegać się o realizację jednego semestru studiów za granicą w ramach programu Erasmus.
Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach realizujących inwestycje budowlane, w biurach projektów, w urzędach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i centralnych zajmujących się bieżącym utrzymaniem budynków, dróg i mostów, w przedsiębiorstwach obsługujących infrastrukturę kolejową.
DRUGI STOPIEŃ NIESTACJONARNE:
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
- 2 lata (4 semestry)
SPECJALNOŚCI:
- Budownictwo drogowe, mostowe i kolejowe
- Inżynieria przedsięwzięć budowlanych
- Konstrukcje budowlane
PREDYSPOZYCJE KANDYDATA:
- posiadanie tytułu zawodowego inżyniera
- zainteresowanie poszerzaniem wiedzy i umiejętności inżynierskich
- zainteresowanie specjalizacją zawodową (konstrukcyjną, technologiczną, organizacyjną, mostową, drogową, kolejową) i uzyskaniem uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie
UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY:
- magister inżynier
Budownictwo drogowe, mostowe i kolejowe
Studia drugiego stopnia na kierunku Budownictwo prowadzone są w zakresie budownictwa drogowego, mostowego i kolejowego (BuDMiK). W czasie trzech semestrów trwania studiów drugiego stopnia w trybie stacjonarnym w specjalności BuDMiK studenci zdobywają obszerną wiedzę dotyczącą budownictwa drogowo-kolejowego oraz z zakresu projektowania i obliczania obiektów mostowych. W programie studiów znajdują się przedmioty ogólne z zakresu budownictwa (np. związane z mechaniką konstrukcji inżynierskich, geotechniką i fundamentowaniem, zarządzaniem przedsięwzięciami w inżynierii lądowej, pomiarami w inżynierii lądowej czy komputerowym wspomaganiem projektowania budowli), a także bloki przedmiotów poświęcone zagadnieniom wynikającym z charakteru specjalności. W bloku przedmiotów drogowych można znaleźć takie przedmioty, jak: konstrukcje nawierzchni, projektowanie dróg i autostrad, inżynieria ruchu i węzły drogowe, budowa i eksploatacja dróg i autostrad oraz technologia robót drogowych. W grupie przedmiotów kolejowych znajdują się: projektowanie linii kolejowych, budowa i eksploatacja linii kolejowych oraz technologia robót kolejowych. Natomiast część mostową reprezentują przedmioty takie jak: projektowanie mostów i tuneli, mosty betonowe i mosty stalowe. Wiedzę teoretyczną, poznawaną na wykładach, studenci wykorzystują do realizacji ćwiczeń audytoryjnych, projektowych i laboratoryjnych.
Na absolwentów studiów drugiego stopnia na kierunku BUDOWNICTWO w zakresie budownictwa drogowego, mostowego i kolejowego oczekuje zatrudnienie w przedsiębiorstwach realizujących inwestycje w zakresie budownictwa komunikacyjnego, w roli inżyniera budowy, w biurach projektów w roli projektanta, w urzędach administracji państwowej, zajmujących się bieżącym utrzymaniem dróg i mostów, a także w przedsiębiorstwach obsługujących infrastrukturę drogową, kolejową i mostową. Dodatkowo, absolwenci mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi (tzw. pełne uprawnienia wykonawcze), do projektowania (tzw. pełne uprawnienia projektowe), w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej mostowej, drogowej i kolejowej, w zależności od charakteru praktyki zawodowej odbytej po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera. Uprawnienia umożliwiają pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, takich jak: kierownik budowy, projektant czy inspektor nadzoru.
Inżynieria przedsięwzięć budowlanych
Specjalność Inżynieria przedsięwzięć budowlanych obejmuje kształcenie w zakresie: organizowania i kierowania robotami budowlanymi, stosowania nowoczesnych technologii w budownictwie, komputerowego wspomagania decyzji wraz z zastosowaniem elementów statystyki, analizowania efektywności i zarządzania złożonymi przedsięwzięciami budowlanymi w fazie realizacji i eksploatacji z uwzględnieniem cyklu życia obiektu, zarządzania jakością, projektowania konstrukcji betonowych, metalowych i drewnianych, technologii BIM (Building Information Modeling), jak również w zakresie odnawialnych źródeł energii, inżynierii geodezyjnej oraz budownictwa prefabrykowanego. W programie studiów zawarte są także lektoraty języków obcych i przedmioty obieralne umożliwiające wybór zgodnie z zainteresowaniami studentów.
Absolwent specjalności Inżynieria przedsięwzięć budowlanych jest przygotowany do podjęcia pracy, m.in. w biurach projektowych i kosztorysowych, w nadzorze budowlanym, w wykonawczych przedsiębiorstwach budowlanych, w przedsiębiorstwach działających w przemyśle (w zakresie produkcji materiałów i elementów budowlanych), w wszelkiego rodzaju jednostkach administracji państwowej (w działach związanych z budownictwem oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej). Absolwent specjalności Inżynieria Produkcji Budowlanej może ubiegać się o uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w zakresie: kierowania budową i innymi robotami budowlanymi, kierowania wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzoru i kontroli technicznej wytwarzania tych elementów, wykonywania nadzoru inwestorskiego, sprawowania kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych oraz projektowania i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych, a także sprawowania nadzoru autorskiego. Zakres uprawnień wynika bezpośrednio z charakteru odbytej praktyki zawodowej (konstrukcyjno-budowlana, inżynieryjna mostowa, inżynieryjna drogowa i inżynieryjna kolejowa). Możliwe jest także ubieganie się o uprawnienia w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej i instalacyjnej. Podczas egzaminów można ubiegać się o uprawnienia w zakresie projektowania, kierowania robotami budowlanymi lub projektowania i kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności.
Konstrukcje budowlane
W ramach nowoczesnego programu studiów studenci specjalności Konstrukcje budowlane kontynuują kursy z zakresu matematyki stosowanej, konstrukcji metalowych, betonowych i zespolonych, inżynierii budowlanej oraz zarządzania przedsiębiorstwem i pomiarów inżynierskich, które na tym etapie studiów wzbogacone są zajęciami z teorii sprężystości i plastyczności, konstrukcji cienkościennych, analiz numerycznych i dynamiki konstrukcji, zagadnień związanych z budownictwem zrównoważonym. Studenci mają także możliwość zapoznania się z koncepcją nowoczesnego podejścia do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem w ramach kursu modelowania informacji o budynku BIM. Na ostatnim semestrze studiów oferowane są zajęcia obieralne w celu dostosowania programu do indywidualnych zainteresowań studentów.
Absolwent specjalności Konstrukcje budowlane jest przygotowany do podjęcia pracy, m.in. w przedsiębiorstwach realizujących inwestycje budowlane (w roli inżyniera budowy), w biurach projektów – w roli asystenta projektanta w urzędach administracji publicznej (gminnych, powiatowych, wojewódzkich i centralnych), w przedsiębiorstwach obsługujących infrastrukturę drogową i kolejową. Absolwenci mają prawo ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi (tzw. pełne uprawnienia wykonawcze), do projektowania (tzw. pełne uprawnienia projektowe), w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej mostowej, drogowej i kolejowej, a także w specjalności architektonicznej i instalacyjnej w ograniczonym zakresie. Uprawnienia umożliwiają pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, takich jak: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru.
Rekrutacja na studia w Politechnice Poznańskiej jest prowadzona przez system rekrutacyjny dostępny pod adresem https://rekrutacja.put.poznan.pl