Code | PO-PUT-N2AiR1 |
---|---|
Organizational unit | [PO-PUT] Poznan University of Technology |
Field of studies | Automatic Control and Robotics |
Form of studies | Part-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | study@put.poznan.pl |
WWW address | https://rekrutacja.put.poznan.pl |
Ask a question |
Rekrutacja na studia w Politechnice Poznańskiej jest prowadzona przez system rekrutacyjny dostępny pod adresem https://rekrutacja.put.poznan.pl
Kierunek AUTOMATYKA I ROBOTYKA ma charakter interdyscyplinarny, a wykształcenie absolwenta obejmuje gruntowną wiedzę podstawową i inżynierską z zakresu modelowania systemów dynamicznych, sterowania liniowego i nieliniowego, podstaw robotyki, sztucznej inteligencji, informatyki, przetwarzania sygnałów, fizyki, elektrotechniki, elektroniki, automatyki przemysłowej oraz ochrony własności intelektualnej. Efekty uczenia się uwzględniają również zdobywanie przez studenta pogłębionej wiedzy, umiejętności badawczych i kompetencji społecznych niezbędnych zarówno w działalności badawczej, jak i na rynku pracy.
Kluczowe kompetencje absolwentów kierunku AUTOMATYKA I ROBOTYKA leżą w zakresie znajomości i umiejętności praktycznego wykorzystania metod i technik związanych z szeroko pojętą automatyką i robotyką, informatyką techniczną, sztuczną inteligencją, multimediami oraz w zakresie operacyjnej skuteczności posługiwania się językiem obcym. Absolwenci tego kierunku kształcenia uzyskają stosowne kwalifikacje, zdefiniowane w kierunkowych efektach uczenia się pozwalające na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w zakresie zarówno przemysłowych, jak i niekonwencjonalnych systemów automatyki i robotyki.
Na kierunku AUTOMATYKA I ROBOTYKA uwzględniono misję Politechniki Poznańskiej, która w skrócie sprowadza się do kształcenia wysokokwalifikowanych kadr, w ścisłym związku z badaniami naukowymi, rozwojem technologii i innowacji, we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kierunek uwzględnia trendy w rozwoju nauki oraz wyniki badań własnych, aktualne zapotrzebowanie i tendencje obserwowane na rynku pracy, formułowane przez Radę Pracodawców kierunku AiR a także zalecenia publikowane w rozporządzeniach MEiN (ujednolicone w poziomach 6-7 Polskiej Ramy Kwalifikacji) oraz standardy obowiązujące w innych krajach Europy i w USA.
DRUGI STOPIEŃ NIESTACJONARNE - PROFIL OGÓLNOAKADEMICKI
CZAS TRWANIA STUDIÓW:
- 2 lata (4 semestry)
SPECJALNOŚCI:
- Systemy automatyki i robotyki
- Systemy inteligentne
PREDYSPOZYCJE KANDYDATA:
- zainteresowanie naukami ścisłymi, badaniami naukowymi oraz nowoczesnymi technologiami
- zainteresowanie rozwiązywaniem problemów w zakresie automatyki i robotyki
- umiejętność myślenia abstrakcyjnego
- umiejętność korzystania z literatury anglojęzycznej
- umiejętność pracy w zespołach
- kreatywność
- zainteresowania informatyczne
- umiejętność algorytmicznego analizowania problemów
- świadomość potrzeby ciągłego dokształcania się
UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY:
- magister inżynier
OPIS KSZTAŁCENIA:
Absolwent studiów magisterskich drugiego stopnia realizowanych w trybie niestacjonarnym 4-semestralnym – 90 punktów ECTS kierunku AUTOMATYKA I ROBOTYKA, otrzymując tytuł zawodowy magistra inżyniera zdobywa kompetencje kompletne z punktu widzenia charakterystyk drugiego stopnia, w szczególności charakterystyk właściwych dla nauk inżynieryjno-technicznych i charakterystyk dla kwalifikacji obejmujących kompetencje inżynierskie zdefiniowanych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomach 6-8 Polskiej Ramy Kwalifikacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 2218) oraz body of knowledge zdefiniowanego w standardach: Systems and Control Eng. Curricula IEEE, European Competence Curricula Development Guidelines Synthesis Report – ICT Curricula in Higher Education in Europe IEEE, Curriculum for the Master of Science (MSc) in Engineering (Control and Automation) 2011.
W przypadku studiów drugiego stopnia udział w badaniach stanowi integralny element koncepcji kształcenia na kierunku AUTOMATYKA I ROBOTYKA – element o kluczowym znaczeniu dla osiągnięcia przez studentów zakładanych efektów uczenia się. Przygotowaniu do prowadzenia badań naukowych i/lub udziałowi w tych badaniach służą w szczególności zajęcia prowadzone w ramach projektów i zadań problemowych, a także innych przedmiotów związanych z działalnością naukową pracowników Instytutów. Celom tym służy również proces przygotowywania prac dyplomowych, których tematy wiążą się z realizowanymi badaniami naukowymi w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika. Praktycznie każda praca dyplomowa magisterska zawiera odpowiedni wątek badawczy. Wyróżniający się studenci zapraszani są do prezentacji wyników swoich prac dyplomowych w referatach podczas seminariów naukowych, konferencji i międzynarodowych warsztatów oraz współuczestniczą w przygotowywaniu publikacji naukowych.
W trakcie studiów zapewnia się dostęp studentów do bogato wyposażonych laboratoriów automatyki, robotyki, elektroniki, programowania, systemów wizyjnych, akustyki oraz udziału w badaniach naukowych, np. w ramach przedmiotów związanych z działalnością naukową kadry.
Specjalności drugiego stopnia wpisują się we współczesne trendy interdyscyplinarnego kształcenia studentów oraz wdrażania ich w prace badawcze oraz badawczo-rozwojowe. Przygotowuje to studentów do podjęcia studiów trzeciego stopnia.
Studenci studiów drugiego stopnia poznają nowoczesne zagadnienia z obszaru automatyki i robotyki obejmujące koncepcje tzw. Przemysłu 4.0, a także pokrewnych obszarów takich jak elektroniki czy informatyki. Są to m. in. złożone metody sterowania, projektowania i realizacji układów regulacji, zastosowania sterowników PLC i sieci przemysłowych, budowa i wykorzystanie nowoczesnych przyrządów, układów elektronicznych i systemów mikroprocesorowych, przetwarzanie sygnałów audio i wideo, systemy wizyjne, systemy czasu rzeczywistego.
W obszarze robotyki studenci uczą się zaawansowanych metod programowania robotów, w tym przemysłowych i kooperatywnych, poznają także złożone systemy autonomiczne. Poznają algorytmy sterowania i planowania ruchu robotów stacjonarnych i mobilnych oraz zagadnienia nawigacji autonomicznej. Uczą się jak można w nowoczesny sposób eksplorować i przetwarzać dane wykorzystując najnowsze osiągnięcia uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Poznają budowę złożonych sieci neuronowych i algorytmów genetycznych. Potrafią wykorzystywać poznane narzędzia informatyczne w automatyce, robotyce, biometrii, medycynie. Posiadają umiejętności obejmujące projektowanie i wdrażanie zintegrowanych procesów wytwórczych oraz zautomatyzowanych systemów technologicznych, a także przygotowanie w zakresie zarządzaniem przedsiębiorstwem.
Rekrutacja na studia w Politechnice Poznańskiej jest prowadzona przez system rekrutacyjny dostępny pod adresem https://rekrutacja.put.poznan.pl