Code | FZ-UZ-FILOZ |
---|---|
Organizational unit | [FZ-UZ] University of Zielona Góra |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3 lata (6 semestrów) |
Recruitment committee address | rekrutacja@uz.zgora.pl |
Office opening hours | 9:00-13:00 |
WWW address | http://rekrutacja.uz.zgora.pl/ |
Ask a question |
UWAGA
Obecnie nie trwają zapisy za pośrednictwem strony: ukraina.irk.edu.pl.
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Zielonogórskim odbywa się elektronicznie wyłącznie przez system Rejestracji Internetowej Kandydatów:
Uniwersytetu Zielonogórskiego
Zapraszamy do rekrutacji w terminach 1.08 - 13.09.2022 r.
“Filozof przygląda się mądrości tak, jak astronom przygląda się ciałom niebieskim i systemom słonecznym”. Tak określił filozofię polski filozof Tadeusz Kotarbiński.
W Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego razem ze studentami bierzemy pod lupę różne okruchy ludzkiej mądrości zebrane przez wieki, koncepcje i idee filozofów i zastanawiamy się, jak wykorzystać je dziś dla lepszego życia indywidualnego oraz społecznego.
W czasie studiów będziesz poruszać się po takich obszarach filozoficznych, jak:
- antropologia – kim jest człowiek, czy da się stworzyć sztuczną inteligencję?
- estetyka – czym jest piękno, czy “piękno” to wartość uniwersalna?
- etyka – co to jest dobro, a co zło, czym jest moralność?
- logika – co to jest prawda, jak mówić i myśleć, żeby to miało sens?
- metafizyka – czy istnieje świat duchowy, czym jest idea Boga?
- ontologia – czy świat istnieje, czy da się poznać jego istotę?
- epistemologia – jak poznawać świat, czym jest wiedza, skąd mogę coś wiedzieć, czy są granice wiedzy ludzkiej?
Aby odnaleźć się na rynku pracy należy być świadomym swych możliwości i ograniczeń, nie bać się zasady “nauka przez całe życie”. Studia wyższe, szczególnie humanistyczno-społeczne z filozofią na czele kształtują osobowość, dają wiedzę o świecie, osłabiają egocentryzm – problemy, które mamy nie są problemami wyjątkowymi, co więcej często istnieją już sposoby ich rozwiązania. Każdy, kto ma szansę uczestnictwa lub ukończenia takich studiów będzie odmienionym człowiekiem, nie w sensie zmanipulowania ale rozwoju człowieczeństwa. W związku z tym absolwent filozofii odnajdzie się na rynku pracy. Dzięki filozofii na UZ nauczysz się wykorzystywać kreatywne myślenie i skutecznie osiągać swoje cele. To tzw. miękkie kompetencje, które przydają się w relacjach międzyludzkich, niezależnie od zawodu i branży.
Po studiach filozoficznych zostaniesz wyposażony w umiejętności, które pozwolą Ci wyróżnić się na rynku pracy oraz zaadaptować się do jego dynamicznego rozwoju. Są to m.in. kreatywność, zwiększona decyzyjność oraz samoświadomość, elastyczność w myślenia i działaniu, sztuka argumentowania, polemizowania, debatowania oraz prowadzenia sporów, Dzięki nim zyskasz umiejętność twórczego podejścia do wyzwań i problemów pojawiających się w przestrzeni relacji i zadań zawodowych. Umiejętności te pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie nie tylko w przestrzeni zawodów związanych z kulturą i oświatą, ale także w wielu obszarach nowo wyłaniających się gałęzi działalności zawodowej, m.in. takie jak: branża HR, public relations, reklama czy nowe media. W szkole doktorskiej (III stopnia), nauczysz się prowadzenia pracy naukowo-badawczej (m.in. pisania artykułów naukowych oraz rozprawy doktorskiej, pozyskiwania grantów, prowadzenia zajęć akademickich, pracy ze studentami oraz funkcjonowania i współpracy w środowisku akademickim).
Studia filozoficzne to dobre przygotowanie do pracy w prasie, radiu, telewizji, portalach internetowych. Jeśli masz predyspozycje – lekkie pióro, niezły głos, telegeniczność – – to może być interesująca ścieżka zawodowa. Wnikliwość, poszukiwanie prawdy i sensu wyniesione z zajęć filozoficznych to dobre kompetencje dla dziennikarza, infobrokera. Z kolei zdobywana na zajęciach ćwiczeniowych z filozofii umiejętność wyrabiania sobie opinii na różne tematy, zdolność przedstawiania swojego zdania, prowadzenia dyskusji, argumentowania to cechy wyśmienitych publicystów, krytyków literackich, teatralnych i filmowych. Możesz również kontynuować ścieżkę rozwoju naukowego lub pracować w szkole.
Studiując licencjacką filozofię na Uniwersytecie Zielonogórskim możesz liczyć na indywidualne podejście na każdych zajęciach, otwarty, żywy kontakt z każdym wykładowcą. Studia u nas bardziej przypominają relację mistrz – uczeń, ale na zasadach partnerskich, wzajemnego szacunku i wspólnego podążania ku poszukiwaniu i analizowaniu rozstrzygnięć stawianych problemów filozoficznych.
Pracujemy w małych grupach studenckich, gdzie przy życzliwym wsparciu wykładowcy:
- poznajemy przedmioty filozoficzne stosując takie interaktywne formy;
- czytamy na głos oryginalne dzieła filozoficzne i dyskutujemy o nich;
- słuchamy autorskich wykładów naszych specjalistów
Kształtujemy w ten sposób niezwykle ważne współcześnie umiejętności:
- zdolności formułowania, głoszenia i argumentowania własnych poglądów,
- przygotowujemy do samodzielnej pracy naukowej,
- kształtujemy umiejętność pracy twórczej.
Prowadząc studia filozoficzne na UZ podążamy za współczesnymi nurtami naukowymi. Wielu z nas jest liderami i specjalistami we wiodących obecnie obszarach badawczych w obszarze filozofii.
Podczas studiów licencjackich na UZ możesz oczekiwać, że szczególnie intensywnie poznasz takie obszary wiedzy, jak:
- filozofia i etyka polska XIX i XX wieku,
- filozofia Europy Wschodniej,
- filozofia kultury,
- filozofia nauki.
W naszym programie studiów posiadamy autorskie przedmioty, opracowane przez naszych wykładowców, które podążają za współczesnymi trendami, związanymi m.in.
- filozofią i metodologią nauk,
- neuronauką,
- bioetyką,
- filozofią społeczną,
- filozofią religii,
- filozofią kultury
Zapisy na wszystkie kierunki oferowane na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzone są przez zewnętrzny serwis rekrutacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego w terminie 1.08 - 13.09.2022 r. "https://webapps.uz.zgora.pl/rekrutacja/"